Filtruj według

Zegary z kurantem

Zegary z kurantem

Jest 1 produkt.

Pokazano 1-1 z 1 pozycji
Aktywne filtry

Zegar z kurantem połączony jest z instrumentem mechanicznym, który uaktywnia się w określonym momencie, najczęściej przy wybiciu pełnej godziny. Samo słowo “kurant” oznacza po prostu melodię wygrywaną przez zegar. 

Oferowane przez nas zegary z kurantem wyposażone są w dwa rodzaje mechanizmów - mechanizm zegara i wahadła oraz mechanizm kuranta. Dzięki temu możliwe jest wyłączenie samej melodii (np. poprzez wyjęcie baterii), bez konieczności przerywania funkcji mechanizmu tarczy zegarowej i wahadła. Mechanizm kuranta wyłącza się automatycznie i jest nieaktywny w godzinach od 21 do 6 rano, dlatego nie przeszkadza we śnie.

Ozdoba do stylowego wnętrza

Zegar z kurantem stanowi piękną ozdobę do klasycznych wnętrz w stylu retro. Najczęściej wykorzystuje się go jako element dekoracyjny salonu, sypialni czy reprezentatywnych miejsc w domowych korytarzach. W naszej ofercie znajduje się m.in. replika kultowego modelu Beckera, z trzema charakterystycznymi szybkami, które osłaniają pozłacane wahadło. Oferujemy również inne modele zegarów z kurantem - szafkowe produkowane przez firmę Adler w kolorze dębu i orzechu. 

Historia zegarów z kurantem

Zegary z kurantem zostały upowszechnione w domach szlacheckich w XVIII w., co wiązane jest z epoką rokoka. Wcześniej montowane były w dużych budynkach miejskich i w budowlach sakralnych. Do słynnych zegarów z melodiami należą np. zegar zainstalowany w Mediolanie w kościele św. Gotharda czy mechanizm w wieży klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie.

Słynne melodie

Do popularnych melodii granych przez zegary z kurantem należą:

- “Melodia Westminster” (model dostępny w naszej ofercie),
- “Ave Maria” Franza Schuberta
- “Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena.

Jako ciekawostkę możemy również dodać fakt, że zegar z kurantem odegrał swoją rolę w epopei narodowej Adama Mickiewicza, “Pan Tadeusz”.  Tytułowy bohater po powrocie do Soplicowa podszedł do zegara i “z dziecinną radością pociągnął za sznurek, by stary Dąbrowskiego usłyszeć Mazurek”. Pozostając w literackim klimacie słynną „Arię z kurantem” śpiewa Stefan, bohater opery Moniuszki “Straszny dwór”. Aria ta uważana jest za jedną z najlepszych tenorowych arii w historii opery. 

Zegary z kurantem

Zegary z kurantem